VÝLETY A OKOLÍ

Penzion je ideální výchozí bod pro veškeré výlety do okolí.Nachází se zde velké množství turistických a cyklistických tras,v blízkosti lyžařská střediska,mnoho kulturních památek a zajímavých turistických cílů.Z nejzajímavějších uvádíme např. :

 

Náchodský zámek

Kudowa Zdrój

Gotický hrad byl založen v polovině 13. století jako fortifikační objekt chránící průsmyk z Čech do Kladska. Do 18.století proběhl mnoha stavebními úpravami, především renesančními a barokními. Na zámku se v držení vystřídaly význačné rody, především páni z Poděbrad, Pernštejna, Smiřic, dále pak Trčkové, Piccolominiové, Desforsové, Kuronští a Schaumburgové.

Mezi nejzajímavější expozice patří zpřístupněné historické interiéry z období vlády rodu Piccolomini, jejichž součástí jsou sbírky bruselských gobelínů a obrazů květinových zátiší. K zámku náleží také francouzská zahrada z poloviny 18. století a anglický park z 19. století. Dále lze navštívit hladomornu, gotické sklepy, zámeckou věž s překrásným pohledem na město, vyhlídkové terasy, stálou výstavu strašidel a medvědárium, které je svého druhu největší v Čechách.

Pevnost Dobrošov

Kudowa Zdrój

Je národní kulturní památkou. Tato dělostřelecká tvrz je součástí pohraničního opevnění z let 1936 – 1938. Při návštěvě tvrze si můžete prohlédnout pevnostní objekty s podzemními chodbami. V sále provozního areálu je stálá výstava Československá armáda první republiky v miniaturách modeláře a sběrateleLubora Šušlíka.

V okolí pevnosti je naučná stezka věnovaná pevnostní problematice druhé poloviny 30. let. Dalším nejvyhledávanějším turistickým místem v okolí Náchoda je Jiráskova chata na Dobrošově.

ZOO Dvůr Králové

250px-Diceros.bicornis-08-ZOO.Dvur.Kralove

 ZOO Dvůr Králové je druhá největší zoologická zahrada v Česku. Nachází se v západní části města Dvůr Králové nad Labem v Královéhradeckém kraji (okres Trutnov).

Zoo je zaměřena na africká zvířata – tuto specializaci prosadil v 60. letech 20. století tehdejší ředitel Josef Vágner, který následně zorganizoval několik výprav safari do Afriky a odchytil množství zvířat, zejména kopytníků (žiraf, zeber, antilop, nosorožců apod.) a díky tomu význam Zoo již v 70. letech přesáhl hranice tehdejšího Československa. Od roku 1989 jezdí po safari upravené turistické autobusy s návštěvníky přímo mezi zvířaty, od roku 2011 je možné tuto trasu vykonat i ve vlastních vozech návštěvníků. Součástí Zoo je také galerie obrazů Zdeňka Buriana, slavného ilustrátora pravěku.

Přibližně od roku 2009 čelí zahrada kritice, které vyústila ve vyloučení a odchod Zoo ze dvou mezinárodních sdružení zoologických zahrad. Nový ředitel Přemysl Rabas (od konce roku 2012) se snaží napravit některé nevhodné zásahy bývalé dlouholeté ředitelky Dany Holečkové.

Pevnost Josefov Jaroměř

2014-04-18_170443

Pevnost Josefov byla založena v roce 1780 rakouským císařem Josefem II. Navrhl ji a také zpočátku řídil její stavbu francouzský inženýr Claude Benoit Chevalier de St. Luis Duhamel de Querlonde. Pevnost byla dokončena již v roce 1787 a tak mohla začít plnit svoji úlohu.

Jejím hlavním úkolem bylo bránit severní hranice rakouské říše proti Pruskému království. Pevnost měla i svá další využití. Byla vlastně obrovskou zbrojnicí, skladištěm střelného prachu, zásob jídla a v neposlední řadě také poskytovala bezpečné ubytování vojákům i civilistům.

Chcete-li se seznámit s tvrdým vojenským životem v pevnosti, zažít dobrodružství při procházce podzemními chodbami či zakusit atmosféru bývalého posádkového města, budete u nás srdečně vítáni. Naši průvodci se Vám budou zajisté ochotně věnovat. Proto doufáme, že návštěva u nás vám přinese spokojenost a plno nových dojmů.

Pevnosti zaujímají mezi památkami své ojedinělé místo, neboť to nejsou jen zajímavé stavby, ale vždy jsou také jedinečné pro své neopakovatelné technické zvláštnosti, mají svá tajemná místa a bohatou historii.

Pevnost Josefov není výjimkou. A tak můžeme i dnes obdivovat mohutné hradební valy, protkané sítí podzemních chodeb a obehnané hlubokými obrannými příkopy.

Teplicko-adršpašské skály

Zdenda1219499882prvni

Adršpašské skalní město je skalní pískovcový útvar, který je rájem nejen horolezců ale i pěších turistů. Většina skalních útvarů svým tvarem připomíná výjevy z reálného světa. Při troše fantazie si jistě návštěvníci pojmenují i ostatní skály a kameny podle svého.

Na trase prohlídkového okruhu je několik obzvláště zajímavých míst a skalních útvarů, např. Velký a malý vodopád, Kaňon za gotickou brankou, Sloní náměstí, Horské jezírko, kde je možná projížďka na pontonech, Čertův most, Milenci, atd.. Skály jsou přístupné celoročně, avšak údržba prohlídkového okruhu je zajišťováno pouze v sezóně, tj. asi od 1. 4. do 15. 11.

Vodní nádrž Rozkoš

Kudowa Zdrój

V těsné blízkosti České Skalice leží přehradní jezero Rozkoš, nazývané často východočeské moře. Rozloha vodní plochy činí 1100 ha, průměrná hloubka nádrže je 10 m.

Údolní nádrž Rozkoš, vybudovaná v letech 1966–1972, slouží nejen k regulaci průtoku vody v řece Úpě při táních a povodních, ale také se stala střediskem vyznavačů vodních sportů a rájem rybářů.

Ratibořice

Kudowa Zdrój

Zámek, Staré Bělidlo, Viktorčin splav a Ludrův mlýn jsou známy osobou spisovatelky Boženy Němcové a jejím dílem Babička, stejně tak postavou paní kněžny vévodkyně K. V. Zaháňské.

Původní tvrz přestavěna na barokní letohrádek. V letech 1825 -1826 byla budova zámku vévodkyní K. V. Zaháňskou, včetně křídla pro služebnictvo, přestavěna empírově.

Zámek v Novém Městě nad Metují

Kudowa Zdrój

Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kacova. Každý majitel novoměstského panství přispěl něčím zajímavým k rozvoji města, ať to byli Štubenberkové, Trčkové z Lípy, Lesliové a další. V polovině 17. století byl zámek barokně přestavěn. Možné je zde zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a funkcionalismu.

Na výzdobě interiérů pracovalo mnoho významných českých umělců, např. Pavel Janák, prof. František Kysela, Marie Teinitzerová, Helena Johnová a další. V prostranství před zámkem a v rozsáhlé zámecké zahradě je možné zhlédnout barokní sošky z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Polsko

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój jsou jedny z nejkrásnějších a zároveň nejstarších lázní v oblasti polského Klodska. Lázně se nachází v oblasti národního parku Stolové hory, které jsou oblíbené u turistů z celého světa. Stolové hory a Bledné skály jsou jedinečným místem. Nejnavštěvovanější částí Stolových hor je právě ta v blízkosti Kudowy, neboť je zde známý skalní labyrint, který byl vytvořen působením vody a větru.

Jistě Vás uchvátí neopakovatelné výhledy a přírodní scenérie. Nabízí romantické procházky, příjemné posezení v kavárnách, návštěvu aquaparku. Více na >www.basen.eurograf.pl. Možnost nákupů v blízké tržnici > www.kudowa.pl, možnost adrenalinových zážitků > www.mountain.xt.pl.

V blízkosti městečka můžete navštívit :

 • Muzeum řemesel, muzeum žab a muzeum hraček v Kudowě Zdróji
 • Stolové hory a skalní útvary Bledných skal
 • Lanový park a paintball v Kudowě Zdróji
 • Japonskou zahradu v Jarkowie
 • Kostnici a pohyblivý betlém v Čermné
 • Aquapark v Kudowě Zdróji
 • Lázeňský park a kolonádu v Kudowě Zdróji
 • Medvědí jeskyni v Kletních
 • Sopku a baziliku ve Wambeřicích
 • Kopání zlata ve Zlatém Stoku
 • Park dinosaurů v životní velikosti v Karlowie

 

Polsko a lyžování ( cca 30 min. od našeho penzionu )

Lyžařské centrum Zieleniec

Lyžařské středisko Zieleniec

Lyžařské středisko Zieleniec se nachází na polské straně Orlických hor ve výšce 950m n. m. Středisko se chlubí specifickým mikroklimatem alpského typu ( jediným svého druhu v Polsku ).

K dispozici je 20 vleků s kapacitou přepravených 11000 osob za hodinu. Pro milovníky nočního lyžování nabízí Zieleniec 8 osvětlených svahů. Vzdálenost střediska od hotelu je cca 30 min. Více informací > www.zieleniec.pl.

Pěchotní srub Březinka

Pěchotní srub Březinka je železobetonová pevnostní stavba z roku 1937. Jedná se o součást linie pohraničního opevnění Československé republiky, budované na obranu před očekávaným německým útokem. Po okupaci republiky bylo v roce 1939 opevnění Wermachtem zničeno. Srub Březinka byl jako jediný v regionu po roce 1989 zrekonstruován Klubem vojenské historie do původního předválečného stavu, včetně vnitřního technického vybavení. Objekt je přístupný veřejnosti celoročně každou sobotu, v letních měsících častěji. Info > www.brezinka.cz

Muzeum stavebnice Merkur

Expozice muzea Vás seznámí s historií a současností unikátní dětské stavebnice Merkur založené v roce 1920, jejíž systém kovových částí spojovaných šroubky se v nezměněné podobě používá dodnes. Stavebnice jsou v expozici rozdělené dle období. Obdivovat můžete funkční modely parních strojů, historické modely plechových vláčků Merkur a další. Pozoruhodný je rozsáhlý exponát – celoživotní dílo sběratele Jiřího Mládka „Ocelové město“, který je inspirovaný stejnojmenným románem J.Verna. Info > www.merkurpolice.cz

Peklo u Nového Města nad Metují

Údolí při soutoku Metuje a Olešenky je významným výletním místem. Znaveni po dlouhém výletě si můžete odpočinout ve stylová restaurace s čertovskými motivy Bartoňova útulna postavená podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Očekává Vás příjemné prostředí, známá česká pohostinnost, na jídelním lístku nechybí „pekelné“ speciality.

Czermna – kostnice ( Kaplica Czaszek )

Interiér kaple je vyložen 3 tisíci lebek a kostí. Jedná se o jedinou památku tohoto druhu v Polsku a jednu ze tří v Evropě. Je to vlastně velký společný hrob obětí Slezských válek z let 1740–1742 a 1744–1745 a obětí epidemií z 18. století. Dalších 20–30 tisíc lidských ostatků je uloženo pod podlahou. Kapli postavil v r. 1776 kněz Václav Tomášek. Stavba budovy, sbírání lidských ostatků, jejich dezinfekce a impregnace mu trvaly osm let. Kostnice je jedinečným obrazem pomíjivosti a křehkosti člověka; společně zde leží ostatky pradávných rodin, přátel i nepřátel. Jednou za rok, o půlnoci ze 14. na 15. srpna, se v czermenské kostnici slouží mše za ty, jejichž ostatky zde nalezly poslední spočinutí, a také za všechny, kdo zemřeli v důsledku nemoci nebo nešťastné náhody. Info > www.kudowa.pl

Golf – Resort Club Nová Amerika

Resort Club Nová Amerika

Komplex Nová Amerika Golf Club se nachází u Jaroměře asi 40 min. jízdy od našeho penzionu. Celý komplex o rozloze 82 ha je obklopen krásnou krajinou a nabízí profesionální přístup ke všem klientům. Zde bylo poprvé postaveno hřiště s 27 jamkami. Nová Amerika je do dnešního dne jedním z největších a nejvýznamnějších golfových hřišť v České republice.

Ceny na vyžádání. www.novagolf.cz

Tipy pro turistiku na rozhraní Čech a Kladska www.kladskepomezi.cz.